XIV. LEKCIJA - Financijsko upravljanje udrugom

Predsjednik udruge, bez obzira na svoju struku, a u skladu sa svojom funkcijom u udruzi, mora poznavati načela i financijske dokumente udruge. To je znanje potrebno radi kvalitetnog upravljanja i izrade akcijskog plana udruge. Znanje je bitno i zbog omogućavanja ostvarivanja novčanih sredstava koja će, uz zadovoljavanje potreba udruge, omogućiti ostvarenje uspješnosti gospodarske djelatnosti, ukoliko ju udruga ima.
Udruge vode ili jednostavno ili dvojno knjigovodstvo. Kod jednostavnog knjigovodstva najčešće tu financijsku administraciju obavlja tajnik udruge ili neki član udruge. Udruge koje vode dvojno knjigovodstvo uglavnom imaju knjigovođe. Imati knjigovođu ne znači da predsjednik i uprava ne moraju poznavati financijsko upravljanje udrugom. Knjigovođa se bavi knjigovodstvenim evidentiranjem već nastalih troškova/aktivnosti. Predsjednik i uprava moraju znati što udruga smije, a što ne i ne dopustiti da uopće dođe do nezakonitih situacija. Također, oni moraju znati i tumačiti financijske izvještaje koje za njihovu udrugu izrađuje knjigovođa i koje dostavljaju državnim institucijama na propisanim obrascima i u navedenim rokovima.
FINANCIJSKI MANAGEMENT
Ranije smo spominjali važnost strateškog managementa, a sada govorimo i o financijskom managementu. On uz proces upravljanja, planiranja i potrošnje sredstava uključuje i proces prikupljanja vlastitih i tuđih izvora sredstava, politiku naplate potraživanja (gospodarska djelatnost) te odluku o raspodjeli sredstava.
Kao uvod u financijsko poslovanje udruge upravljačka tijela udruge moraju se upoznati sa:
pravnim okvirom poslovanja, Zakonom o udrugama kao okvirom dopuštenog poslovanja udruge, Zakonom o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, Zakonom o računovodstvu kao i drugim važnim zakonima i propisima, a sukladno gospodarskoj djelatnosti kojom se bave. Također moraju biti svjesni registracijskog oblika i važnosti i zakonske obveze prijave promjena u Registar udruga i Registar neprofitnih organizacija, Registar stvarnih vlasnika. Moraju poznavati Statut udruge te ostale akte i odluke.
U radu udruge javlja se potreba vođenja blagajne, javljaju se računi, putni nalozi, obračuni plaća i JOPPD obrasci (ukoliko postoje zaposlenici), trošak volontera i slično. Udruge, baš poput poduzetnika, mogu postati i obveznici poreza na dodanu vrijednost (PDV-a) ali i poreza na dobit. Zbog navedenoga u udruzi u upravljačkoj strukturi mora postajati osoba zadužena za financijsko poslovanje udruge.
Ukoliko se udruga vodi stihijski i bez financijskog managementa mogu se javiti slijedeći problemi:
vođenje krive vrste knjigovodstva, nenamjensko trošenje financijskih sredstava, preveliki i neprihvatljivi troškovi, nepostojanje potrebne dokumentacije za pravdanje nastalih troškova, krivo obračunate plaće i honorari, ne plaćanje poreza, prireza, doprinosa, ne sastavljeni i ne predani financijski izvještaji ili u najgorem slučaju ne vođenje knjigovodstva.
Loše upravljanje financijama udruge
Loše upravljanje financijama udruge najčešće je rezultat neozbiljnog shvaćanja pravne osobnosti udruge, kao i zakonske odgovornosti zakonskih predstavnika udruga. Nažalost, puno puta osobe pristaju na određene upravljačke funkcije bez promišljanja o tome da je u današnje vrijeme poslovanje udruge jako slično poslovanju poduzeća i da osobe na funkcijama ne mogu to biti samo na papiru, već moraju imati određena znanja i dobre upravljačke kompetencije. Izostanak poznavanja važnosti dobrog upravljanja financijama u kombinaciji s manjkom znanja dovodi do lošeg financijskog poslovanja udruga. Loše planiranje uglavnom uzrokuje nemogućnost isplate plaća, dobavljača, nemogućnost provedbe projekata/aktivnosti udruge, kršenje zakona, kršenje poreznog sustava. Veliki problem udruga je to da uglavnom nemaju plan sustavnog unaprjeđenja i praćenja financijskog poslovanja jer se to uglavnom očekuje od knjigovođe.
Jedna od najčešćih financijskih grešaka koje udruge rade je izbjegavanje zapošljavanja i upotreba raznih ugovora ili isplata putem naknada za volonterstvo. Zbog toga je potrebno poznavati razlike između Ugovora o radu, Ugovora o djelu, Ugovora o autorskom djelu, kao i Zakon o volonterstvu koji propisuje koje naknade smiju biti isplaćene volonterima. Puno puta se ovakve greške događaju iz čistog ne znanja odgovornih osoba, a ponekad i zbog mišljenja da se udruge ne kontroliraju i da se na taj način mogu „uštedjeti“ sredstva namijenjena uplati poreza, prireza, doprinosa i slično. Financijski management je stoga veoma bitan segment upravljanja udrugom.
Financijsko upravljanje uključuje i organiziranje i planiranje izvora financijskih sredstava. Jedan od najčešćih načina samostalnog ostvarivanja financijskih sredstava je gospodarska djelatnost. U ovom slučaju financijski management udruge mora obuhvatiti i obaveze vezane uz tu djelatnost, fiskalizaciju, izradu godišnjeg financijskog plana kao i sustav upravljanja i kontrole, provedbe i poboljšanja.
Financijski pokazatelji udruga su javni i vidljivi u sklopu Registra neprofitnih organizacija u kojemu je moguće pogledati sve izvještaje koje je udruga predala u FINA poslovnicu.
„Financijski pokazatelji udruga su javni i vidljivi u sklopu Registra neprofitnih organizacija u kojemu je moguće pogledati sve izvještaje koje je udruga predala u FINA poslovnicu. “
Autorica teksta: Emilija Malovčak, CLIP Našice
Edukacija se organizira u sklopu provedbe EU projekta "Društvenim poduzetništvom do uspjeha na nogometnom terenu".
Projekt je financiran EU sredstvima iz Europskog socijalnog fonda.
Nositelj projekta: NK „Motičina“ Donja Motičina
Partner: CLIP Našice
Suradnik: Općina Donja Motičina
Vrijednost projekta: 1.199.920,91 HRK
Razdoblje provedbe: 05. listopada 2020. – 05. travnja 2023. godine
"Sadržaj edukacije isključiva je odgovornost CLIP Našice."